Collage: beeldscherm, boeken, hand, spotprent, biografieen
 
foto Mr. J. van Gennepvergrootglas Voormalige redacteur van liberale bladen in Nederlands-IndiŽ, die voor Rotterdam Tweede Kamerlid was. Oefende in Batavia als advocaat ook een rechtspraktijk uit. Na terugkeer in Nederland wethouder van Rotterdam. In de Tweede Kamer Indisch specialist, die gemakkelijk maar soms wat lang sprak. Kleine, frÍle gestalte. Was ook enige jaren Eerste Kamerlid, maar keerde later terug naar de 'overzijde'. Besloot zijn loopbaan als staatsraad.

liberaal, Liberale Unie, oud- of vrije liberalen
in de periode 1878-1911: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, lid Raad van State

Jan

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 14 februari 1830

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 8 juni 1911

levensbeschouwing
Nederlands Hervormd: vrijzinnig

stroming(en)
  • (oud-)liberaal 
  • anti-Takkiaan, 1894 

  • Oost-Indisch ambtenaar eerste klasse, omstreeks 1855 
  • lid Landraad, stad en voorsteden van Batavia, vanaf 1 november 1855 
  • advocaat en procureur te Soerabaja, tot 1 mei 1857 
  • advocaat en procureur te Batavia, van 1 mei 1857 tot 1870 
  • lid gemeenteraad van Rotterdam, van 4 mei 1876 tot 4 september 1883 
  • wethouder (van financiŽn) van Rotterdam, van 17 november 1877 tot 12 september 1879 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1878 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Rotterdam) 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Rotterdam) 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Rotterdam) 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Rotterdam) 
  • lid gemeenteraad van Rotterdam, van 8 november 1888 tot 4 januari 1894 
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor Zuid-Holland) 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 juni 1894 tot 5 april 1897 (voor het kiesdistrict Rotterdam) 
  • lid Raad van State, van 1 mei 1897 tot 8 juni 1911 (benoemd bij K.B. van 5 april 1897) 

  • redacteur "Indisch Weekblad van het Recht" 
  • hoofdredacteur "Javabode" te Batavia 
  • hoofdredacteur "Bataviasche Handelsblad 
  • lid College van Curatoren Gymnasium "Koning Willem III" te Batavia, tot september 1870 
  • lid Raad van Commissarissen Nederlandsch-Amerikaansche stoomvaartmaatschappij, omstreeks 1888 en nog in 1901 
  • lid Raad van Commissarissen Nederlandsche Rhijn-Spoorweg Maatschappij, omstreeks 1888 

academische studie
  • Romeins en hedendaags recht (gepromoveerd op stellingen), Hogeschool te Leiden, van 21 september 1849 tot 25 juni 1854 

als parlementariŽr
  • Zowel in de Tweede Kamer als in de Eerste Kamer hield hij zich hoofdzakelijk met koloniale aangelegenheden bezig 

opvallend stemgedrag
  • Behoorde in 1889 tot de minderheid van 16 liberalen die vůůr de wijziging van de Lager-onderwijswet van het kabinet-Mackay stemde 

uit de privťsfeer
  • Zijn vader was rechter en vicepresident van de arrondissementsrechtbank te Rotterdam 
  • Een zoon van hem was lid van de Volksraad van Nederlands-IndiŽ 

anekdotes en citaten
  • Verscheen enige jaren met een donkerkleurige pruik op zijn kale hoofd, en was toen volgens een journalist onherkenbaar. 

woonplaats(en)/adres(sen)
Rotterdam

ridderorden
Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw

bezit van heerlijkheden
  • heer van Mijnsheerenland 

literatuur/documentatie
  • Castoretpollux, "In de Tweede Kamer. Portretten" (1881) 
  • F. Netscher, "In en om de Tweede Kamer. Parlementaire portretten en schetsen" (1889) 
  • Ned. Patriciaat, 1918 

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd te Arnhem/Soerabaja, 31 maart 1857 (bij volmacht)

echtgeno(o)t(e)/partner
H. van Gennep, HenriŽtte

vader
Mr. A. van Gennep, Arnoldus

geboorteplaats en/of -datum
's-Gravenhage, 21 november 1790

moeder
E. van Assendelft de Coningh, Elisabeth

geboorteplaats en/of -datum
Vlaardingen, 20 februari 1798

familierelaties
Kleinzoon van A. van Gennip, minister en Eerste Kamerlid